LM120K-12/883
DigiKey Part Number
2156-LM120K-12/883-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM120K-12/883
Description
IC REG LINEAR -12V 1.5A TO3-2
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A TO-3-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM120K-12/883 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
4 mA
Packaging
Bulk
PSRR
56dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)