FG28X5R1E106MRT00 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 489
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
10 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R Radial
FG28X5R1E106MRT00
DigiKey Part Number
445-181283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28X5R1E106MRT00
Description
CAP CER 10UF 25V X5R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG28X5R1E106MRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)