FG26X5R1H106KRT00
DigiKey Part Number
FG26X5R1H106KRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26X5R1H106KRT00
Description
CAP CER 10UF 50V X5R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FG26X5R1H106KRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)