35HDSAU15
DigiKey Part Number
SC3826-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDSAU15
Description
3.5MM SLD STEREO PLUG .15 GOLD,
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Features
Sealed, Strain Relief
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Current Rating (Amps)
4 A
Mating Length/Depth
0.560" (14.20mm)
Contact Material - Plating
Gold
Body Material
Copper Alloy
Industry Recognized Mating Diameter
Body Color
Gold, Black
Actual Diameter
0.140" (3.56mm)
Includes
4 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube, 1 O-Ring
Housing Material
Copper Alloy
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Contact Material
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.150" ~ 0.175" (3.81mm ~ 4.45mm)