35HDNAUS
35HDNAUS
35HDNAUS
DigiKey Part Number
SC2773-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDNAUS
Description
CONN PLUG STEREO 3.5MM 3COND
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Category
Termination
Solder
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Current Rating (Amps)
4 A
Mating Length/Depth
0.560" (14.20mm)
Contact Material - Plating
Gold
Body Material
Brass
Body Color
Silver
Industry Recognized Mating Diameter
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube
Actual Diameter
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Brass
Contact Material
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Cable Opening
0.175" (4.44mm)