VEJ101M1HTR-0810S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 77
NIC Components Corp
NextGen Components
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
VEJ101M1HTR-0810S
DigiKey Part Number
4403-VEJ101M1HTR-0810STR-ND - Tape & Reel (TR)
4403-VEJ101M1HTR-0810SCT-ND - Cut Tape (CT)
4403-VEJ101M1HTR-0810SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEJ101M1HTR-0810S
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
294 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C