STPS3L60QRL
DigiKey Part Number
497-12664-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12664-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3L60QRL
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO15
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 3A Through Hole DO-15
EDA/CAD Models
STPS3L60QRL Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 60 V
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DO-15
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 3 A