STPS3H100AF
DigiKey Part Number
497-16921-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-16921-1-ND - Cut Tape (CT)
497-16921-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3H100AF
Description
DIODE SCHOTTK 100V 3A SOD128FLAT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 3A Surface Mount SOD128Flat
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS3H100AF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SOD128Flat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
760 mV @ 3 A