SMC30J18CA
DigiKey Part Number
497-12208-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12208-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12208-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC30J18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMC30J18CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V