5.0SMDJ18CA
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ18CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-5.0SMDJ18CACT-ND - Cut Tape (CT)
118-5.0SMDJ18CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 172A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ18CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
172A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V