RSF3JT47K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 953
Similar
TE Connectivity Passive Product
Similar
RCD Components
RCD Components
47 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Oxide Film
RSF3JT47K0
DigiKey Part Number
RSF3JT47K0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSF3JT47K0
Description
RES 47K OHM 5% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RSF3JT47K0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.689" L (6.00mm x 17.50mm)