MBR60200W
DigiKey Part Number
1655-MBR60200W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR60200W
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 75A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 75A Through Hole TO-247AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
2000pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Average Rectified (Io)
75A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 60 A