MBR40250G
DigiKey Part Number
MBR40250GOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR40250G
Description
DIODE SCHOTTKY 250V 40A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 250 V 40A Through Hole TO-220-2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR40250G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F
500pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
250 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
40A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
970 mV @ 40 A