63MU104MA13216
DigiKey Part Number
1189-63MU104MA13216TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-63MU104MA13216CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-63MU104MA13216DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63MU104MA13216
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 63VDC 1206
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 63V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
63MU104MA13216 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
63V