50MU104MA13216
DigiKey Part Number
1189-2539-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2539-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2539-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50MU104MA13216
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 50VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 50V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
50MU104MA13216 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
50V