BA050LBSG2-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BA050LBSG2-TR |
Description | IC REG LINEAR 5V 150MA SMP5 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SMP5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BA050LBSG2-TR Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 15 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 66dB ~ 54dB (400Hz) |
Part Status Obsolete | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 7V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V | Supplier Device Package SMP5 |
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 50mA | Base Product Number |