TC1015-5.0VCT713
DigiKey Part Number
TC1015-5.0VCT713TR-ND - Tape & Reel (TR)
TC1015-5.0VCT713CT-ND - Cut Tape (CT)
TC1015-5.0VCT713DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1015-5.0VCT713
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TC1015-5.0VCT713 Models
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
64dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 100mA