EM3014-24-2# | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 501-2504-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EM3014-24-2# |
Description | TEST LEAD BANANA TO BANANA 24" |
Customer Reference | |
Detailed Description | 24.0" (609.60mm) Banana Plug, Single, Stackable To Miniature Banana Plug, Single, Stackable Patch Cord 3000VDC (3kV) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Cable Length 24.0" (609.60mm) |
Manufacturer Pomona Electronics | Type Patch Cord |
Series | Contents 1 Lead, Red |
Packaging Bulk | Material - Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
Part Status Obsolete | Wire Gauge 20 AWG |
Stacking Method Multistacking Banana Plug, Front Stacking Miniature Banana | Voltage - Rated 3000VDC (3kV) |
Configuration Banana to Banana | Current Rating (Amps) 5A |