EM3014-24-0#
DigiKey Part Number
501-2503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM3014-24-0#
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Customer Reference
Detailed Description
24.0" (609.60mm) Banana Plug, Single, Stackable To Miniature Banana Plug, Single, Stackable Patch Cord 3000VDC (3kV)
Category
Cable Length
24.0" (609.60mm)
Manufacturer
Pomona Electronics
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Obsolete
Wire Gauge
20 AWG
Stacking Method
Multistacking Banana Plug, Front Stacking Miniature Banana
Voltage - Rated
3000VDC (3kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
5A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable
Base Product Number
2nd Connector
Miniature Banana Plug, Single, Stackable
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
Unit Price:
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
Unit Price:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 12"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 354
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"