JW2ASN-DC24V
JW2ASN-DC24V
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
JW2ASN-DC24V
DigiKey Part Number
255-1734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW2ASN-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JW2ASN-DC24V Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class E
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, UR, VDE
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
22 mA
Coil Resistance
1.1 kOhms