G2R-2A-DC24
G2R-2A-DC24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G2R-2A DC24
DigiKey Part Number
39-G2R-2ADC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-2A DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
G2R-2A DC24 Models
Seal Rating
Sealed - Flux Protection
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
3.6 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
380VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1900VA, 625W
Coil Resistance
1.1 kOhms
Coil Current
21.8 mA