CA1A-DC12V-N
DigiKey Part Number
CA1A-DC12V-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA1A-DC12V-N
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
8 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Must Release Voltage
0.6 VDC
Series
Operate Time
10 ms
Packaging
Tray
Release Time
10 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In
Coil Current
150 mA
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
30 A
Coil Resistance
80 Ohms
Switching Voltage
16VDC - Max