CA1-DC12V-N
DigiKey Part Number
255-2725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA1-DC12V-N
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Operate Voltage
8 VDC
Must Release Voltage
0.6 VDC
Packaging
Tray
Coil Current
150 mA
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.8W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
80 Ohms
Switching Voltage
15VDC - Max