OD1225-24HBXE
DigiKey Part Number
1053-OD1225-24HBXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-24HBXE
Description
DC FAN - 24V 120 X 120 X 25MM -
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 133.8 CFM (3.79m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
55.2dB(A)
Series
Power (Watts)
21 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.850A
Air Flow
133.8 CFM (3.79m³/min)
Voltage Range
15 ~ 26VDC
Static Pressure
0.750 in H2O (186.8 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C