OD1225-24HB
DigiKey Part Number
1053-1129-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1225-24HB
Description
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 120.0 CFM (3.36m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1225-24HB Models
Category
Noise
42.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
7.7 W
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.341 lb (154.67 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.320A
Air Flow
120.0 CFM (3.36m³/min)
Voltage Range
15 ~ 25VDC
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C