NVMFS6H800NLT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 80 V 30A (Ta), 224A (Tc) 3.9W (Ta), 214W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
NVMFS6H800NLT1G
DigiKey Part Number
488-NVMFS6H800NLT1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NVMFS6H800NLT1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NVMFS6H800NLT1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NVMFS6H800NLT1G
Description
MOSFET N-CH 80V 30A/224A 5DFN
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NVMFS6H800NLT1G Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
112 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6900 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.9W (Ta), 214W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 50A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 330µA