NTMFS6H800NLT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NTMFS6H800NLT1G |
Description | MOSFET N-CH 80V 30A/224A 5DFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 80 V 30A (Ta), 224A (Tc) 3.9W (Ta), 214W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NTMFS6H800NLT1G Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 330µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 112 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6900 pF @ 40 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3.9W (Ta), 214W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 50A, 10V | Base Product Number |