FGH50T65SQD-F155
DigiKey Part Number
FGH50T65SQD-F155OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH50T65SQD-F155
Description
IGBT TRENCH FS 650V 100A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 100 A 268 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGH50T65SQD-F155 Models
Gate Charge
99 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
22ns/105ns
Test Condition
400V, 12.5A, 4.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
31 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
268 W