FGH40T120SQDNL4
DigiKey Part Number
FGH40T120SQDNL4OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH40T120SQDNL4
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 160A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 160 A 454 W Through Hole TO-247-4L
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
221 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
46ns/220ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
166 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-247-4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.95V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-4L
Power - Max
454 W