BZX84C18LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 1,838
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 3,000
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 969
In Stock: 33
Panjit International Inc.
In Stock: 897
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Zener Diode 18 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
SOT-23-3
BZX84C18LT1G
DigiKey Part Number
BZX84C18LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84C18LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84C18LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C18LT1G
Description
DIODE ZENER 18V 250MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C18LT1G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW