1812L050/60MR
DigiKey Part Number
F8132TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8132CT-ND - Cut Tape (CT)
F8132DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812L050/60MR
Description
PTC RESET FUSE 60V 500MA 1812
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 500 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
EDA/CAD Models
1812L050/60MR Models
Category
Current - Max
10 A
Time to Trip
150 ms
Series
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
60V
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Trip (It)
1 A
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)