SMS6-F20-HHE2
DigiKey Part Number
942-SMS6-F20-HHE2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS6-F20-HHE2
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 3V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Frame Size 20.0 Step 3VDC
Category
Step Angle
18°
Mfr
Size / Dimension
Round - 0.236" Dia (6.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.031" (0.80mm)
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Permanent Magnet
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
20 Ohms
Voltage - Rated
3VDC