PG5-K20-HHE5
DigiKey Part Number
942-PG5-K20-HHE5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG5-K20-HHE5
Description
SM 5MM DIAMETER PM STEP MOTOR 1:
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Permanent Magnet Gear Motor Frame Size 5 Step 3VDC
Category
Size / Dimension
Round - 0.197" Dia (5.00mm)
Mfr
NEMA Frame Size
Series
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Coil Resistance
20 Ohms
Type
Permanent Magnet Gear Motor
Features
Flatted Shaft
Coil Type
Bipolar
Base Product Number
Voltage - Rated
3VDC