UPW1J681MHD3
DigiKey Part Number
493-1952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J681MHD3
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1J681MHD3 Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.718 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.29 A @ 100 kHz
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C