UPW1J681MHD
DigiKey Part Number
493-1951-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW1J681MHD
Description
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW1J681MHD Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.62 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.16 A @ 100 kHz
Impedance
50 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C