UHW1V122MHD1TO | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-UHW1V122MHD1TOCT-ND - Cut Tape (CT) UHW1V122MHD1TO-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UHW1V122MHD1TO |
Description | CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UHW1V122MHD1TO Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.92 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 3.2 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |