35ZLJ1200MG412.5X25
DigiKey Part Number
1189-35ZLJ1200MG412.5X25CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35ZLJ1200MG412.5X25TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLJ1200MG412.5X25
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35ZLJ1200MG412.5X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.92 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
24 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C