PNE20020EXDX
DigiKey Part Number
1727-PNE20020EXDXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PNE20020EXDXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PNE20020EXDXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PNE20020EXDX
Description
DIODE STANDARD 200V 2A SOD323HP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 2A Surface Mount SOD323HP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 nA @ 200 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
10pF @ 4V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
2A
Supplier Device Package
SOD323HP
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.085 V @ 2 A
Operating Temperature - Junction
175°C