NFM15CC223C1C3D
DigiKey Part Number
490-16918-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16918-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16918-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM15CC223C1C3D
Description
CAP FEEDTHRU 0.022UF 16V 0402
Detailed Description
0.022 µF Feed Through Capacitor 16V 1 A 40mOhm 0402 (1005 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM15CC223C1C3D Models
Category
Current
1 A
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance
0.022 µF
Height (Max)
0.020" (0.50mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
16V