LMF320-23B48 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
DComponents
In Stock: 9
Datasheet
Similar
DComponents
In Stock: 0
Datasheet
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 23
XP Power
In Stock: 4
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 26
Delta Electronics
In Stock: 1
In Stock: 0
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
MORNSUN 305RAC AC-DC Converter - Reliable under All Conditions
LMF320-23B48
DigiKey Part Number
2725-LMF320-23B48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMF320-23B48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 322W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Size / Dimension
8.47" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
6.7 A