AMESP320-48S277NZ
DigiKey Part Number
5245-AMESP320-48S277NZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMESP320-48S277NZ
Description
AC/DC CONVERTER 48V 322W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 430 VDC
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (214.9mm x 115.1mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
6.7 A