EPP-200-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 228
Datasheet
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 256
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
EPP-200-12
DigiKey Part Number
1866-1645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPP-200-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 140W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
11.7 A