ECP225PS12
DigiKey Part Number
1470-1253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECP225PS12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 2.50" W x 1.00" H (127.0mm x 63.5mm x 25.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output 1
18.75 A