SPXV030.TXM | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-SPXV030.TXM-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SPXV030.TXM |
Description | SOLAR FUSE 30A 1.5KVDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Fast Blow |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Applications Solar (Photovoltaic) |
Series | Approval Agency CE, gPV, UL |
Packaging Bulk | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50kA |
Part Status Active | Package / Case Cartridge, Non-Standard |
Mounting Type Requires Holder | Size / Dimension 0.406" L x 3.333" W (10.31mm x 84.65mm) |
Fuse Type Cartridge | Melting I²t 3792.0 |
Current Rating (Amps) 30A | DC Cold Resistance 0.00526 Ohms |