SPXV030.LXM
DigiKey Part Number
5666-SPXV030.LXM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPXV030.LXM
Description
SOLAR FUSE 30A 1.5KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 1.5 kVDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Solar (Photovoltaic)
Series
Approval Agency
CE, gPV, UL
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Part Status
Active
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.406" L x 3.333" W (10.31mm x 84.65mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
3792.0
Current Rating (Amps)
30A