TCJY475M050R0250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2917 (7343 Metric) 250mOhm @ 100kHz
TCJY475M050R0250
DigiKey Part Number
478-TCJY475M050R0250TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJY475M050R0250
Description
CAP TANT POLY 4.7UF 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
4.7 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100kHz