IL-AG5-16P-D3C1
IL-AG5-16P-D3C1
IL-AG5-16P-D3C1
DigiKey Part Number
670-2208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IL-AG5-16P-D3C1
Description
CONN PLUG HSG 16POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Rectangular Connectors - Housings Plug Green 0.098" (2.50mm)
Mfr
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Color
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)