IPD90N06S407ATMA2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPD90N06S407ATMA2 |
Description | MOSFET N-CH 60V 90A TO252-31 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 90A (Tc) 79W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPD90N06S407ATMA2 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 40µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Dissipation (Max) 79W (Tc) |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |