Image for FX6A-50P-0.8SV2(92) is not available
FX6A-50P-0.8SV2(92)
DigiKey Part Number
FX6A-50P-0.8SV2(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6A-50P-0.8SV2(92)
Description
CONN HDR 50POS SMD GOLD
Detailed Description
50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6A-50P-0.8SV2(92) Models
Category
Pitch
0.031" (0.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.275" (6.99mm)