FX6-50S-0.8SV(71)
FX6-50S-0.8SV(71)
FX6-50S-0.8SV(71)
DigiKey Part Number
H10805-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-50S-0.8SV(71)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX6-50S-0.8SV(71) Models
Packaging
Tube
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)